Dachówka ceramiczna czy cementowa?

Dachówka ceramiczna czy cementowa?

Inwestorzy będący na etapie  wyboru pokrycia dachowego, mają nie lada wyzwanie. Na rynku obecnie znajduje się kilkadziesiąt rodzajów rozwiązań, zróżnicowanych pod względem ceny i popularności. Budując dom jednorodzinny, należy kierować się trwałością materiału, z którego wykończony będzie dach. Jeśli Wasz wybór padł na dachówkę, zachęcamy do zapoznania się z naszym porównaniem dachówki ceramicznej i cementowej.

Jak powstaje dachówka ceramiczna?

Głównym tworzywem dachówki ceramicznej jest glina z zawartością margla, którą dodatkowo wzbogaca się składnikami uszlachetniającymi. Masę glinową formuje się w określony kształt, suszy, a następnie zostaje wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. W celu uzyskania dachówki o innej niż naturalna barwie, stosuje się  substancje barwiące.

Fot.: Braas

Jak powstaje dachówka cementowa?

Dachówka cementowa, zwana również betonową, powstaje z mieszanki w głównej mierze piasku, cementu i wody. Masa formowana jest w odpowiednie kształty, powierzchnia wilgotnych dachówek powleczona zostaje farbą akrylową, a przez następne 8-12 godzin dachówki znajdują się w specjalnych suszarniach o temperaturze 60 stopni Celsjusza. Aby dachówki cementowe były gotowe do sprzedaży, muszą być sezonowane przez kolejne 28 dni.

Dachówka ceramiczna – zalety

Niekwestionowaną zaletą dachówki ceramicznej jej trwałość. To właśnie dachówkę ceramiczną uważa się za najtrwalsze pokrycie dachowe – są budynki, na których dachówka ceramiczna wytrzymała nawet kilka wieków! Warto zwrócić uwagę również na to, że dachówka ta jest odporna na porywiste wiatry, a nawet jeśli dojdzie do zniszczenia, wymiana pojedynczej dachówki nie jest problematyczna.

Dachówka ceramiczna jest produktem naturalnym, w związku z czym umożliwia odpowiednią wentylację domu, jednocześnie nie wpływając negatywnie na szczelność dachu. Fakt, że dachówki ceramiczne zachodzą na siebie sprawia, że pokrycie to cechuje duża szczelność. Ma to znaczenie zwłaszcza dla domów powstających w niedużej odległości od ruchliwej ulicy.

Fot.: Röben

Dachówka ceramiczna – wady

Jak każde pokrycie dachowe, dachówka ceramiczna ma swoje wady. Najważniejszą dla niektórych jest koszt, ponieważ ten rodzaj pokrycia do najtańszych nie należy. Dlatego też, we wszystkich oddziałach Dach System, klient przed zakupem dachówki otrzymuje profesjonalną kalkulację, dzięki czemu może uniknąć błędu, przeliczając jedynie cenę dachówek na ilość metrów kwadratowych.  Warto wiedzieć również, że dachówka ceramiczna jest stosunkowo ciężka, dlatego wymaga solidnej więźby dachowej, co również wpływa na koszt realizacji pokrycia. 

Dachówka cementowa – zalety

Dachówki cementowe są większe niż ceramiczne –  zazwyczaj na 1m2 dachu potrzeba 10 dachówek. Są one również nieco lżejsze od ich ceramicznych odpowiedników.

Dzięki gładkiej powłoce, dachówki cementowe mniej nasiąkają wodą więc zwiększa się ich mrozoodporność. Pokryte ochronną powłoką, są odporne również na działanie kwaśnych deszczów, porostów oraz mchów.

Dachówki cementowe są również bardzo szczelne, co zapobiega zawilgoceniu i niszczeniu konstrukcji dachu. Pozytywnie wpływa to na jego żywotność, a tym samym na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Dachówka cementowa – wady

Dachówka cementowa, mimo że lżejsza od ceramicznej, również może stanowić nie lada wyzwanie dla dekarza. W przypadku, gdy chcemy remontować dach pokryty wcześniej blachą, konieczne może być wzmocnienie konstrukcji dachu.